Спеціальні можливості

Новини

Понеділок, 06 липня 2020 16:31

Зцілюючий укол або, як офтальмологи повертають втрачений зір.

У відділенні мікрохірургії ока обласної клінічної лікарні прикарпатцям повертають зір. Тут приймають пацієнтів з усієї області. Чимало з них – люди старшого віку. Саме вони найчастіше потребують спеціального інтравітреального введення ліків. Що це за процедура і на скільки безпечна – читайте у нашій публікації.

«Нові» очі

Інтравітреальна ін’єкція – це методика лікування, яка передбачає введення ліків всередину ока. Операція тривалістю 2-3 хвилини виконується під місцевим знеболенням та контролем мікроскопа. Попередньо проводять обробку шкіри, закапують анестетик та антибіотик, після чого накладають захисну пов’язку. Залежно від діагнозу процедуру проводять від трьох до шести разів упродовж першого року лікування. А далі – за потребою.

Як розповідають лікарі відділення, ще 30 років тому таким методом можна було налякати будь якого офтальмолога, а років 10 тому й пацієнта. На сьогодні у світі це одна з найефективніших методик, яка допомагає попередити втрату зору. В обласній лікарні цю методику застосовують шостий рік поспіль і за цей час тут провели кілька тисяч таких операцій.

За словами лікарів, часто інтравітреальна ін’єкція – це єдиний метод лікування, до того ж дозований і точний. Процедура дає змогу зупинити хворобу, зберегти і покращити зір, попередити важкі ускладнення.

«Найчастіше звертаються по таку допомогу пацієнти старшого віку, які скаржаться на нечіткість зображення, погіршення зору, викривлення предметів або їх подвоєння. Здебільшого це люди з цукровим діабетом та вологою формою вікової макулярної дегенерації», – розповідає офтальмолог Сергій Вершинін. Зауважимо, що таке лікування не обмежує працездатність, а самі пацієнти кажуть, що укол в око – не боляче й не страшно. «Більше того, зір покращується настільки, ніби новими очима дивишся на світ», – каже одна з пацієнток відділення пані Наталя. Жінці вводили ліки п’ять разів поспіль з інтервалом приблизно місяць. Почувається добре, бачить значно краще.

Хвороба не йде на карантин

«В умовах карантину ми проводимо менше таких операцій, проте важливим є вчасне звернення в разі погіршення зору, – говорить Сергій Вершинін . – Більше того, Європейська та Американська асоціація лікарів -офтальмологів визначає діабетичну ретинопатію та вікову макулярну дегенерацію як ургентну патологію, яка в умовах пандемії не може бути відкладена. Адже зволікання призводить до втрати зору».

На жаль, старші люди часто обмежені в пересуванні і не мають доступу до відповідного обстеження. Тож лікарі закликають допомогти всім, хто має скарги на погіршення зору, особливо, якщо йдеться про жителів віддалених районів. А ще мають підказку, як провести невеличку самодіагностику. Для цього слід закрити одне око рукою і сфокусувати свій погляд на одному з дрібних об’єктів, наприклад, на магазинній вивісці чи годиннику. Так можна зрозуміти, як бачить інше око. Якщо людина відчуває погіршення зору чи затуманення, неоднаковий зір на одному й другому оці, викривлення предметів чи появу плями, – однозначно варто звертатися до фахівців.

Діагностувати вчасно

На базі лікарні є сучасний оптичний когерентний томограф за допомогою якого лікарі мають змогу провести найточнішу діагностику. «Ми чи не єдиний заклад в області, який працює з апаратом нового покоління, що дозволяє не тільки дослідити сітківку, зоровий нерв, а й стан судинного русла та виявити проблеми на ранніх стадіях», – пояснює офтальмолог Вершинін.

У разі виявлення симптомів, лікарі рекомендують проходити обстеження і зважати на деякі нюанси. «Трапляється, що хворіє лише одне око і людина довший час не відчуває погіршення зору. При цьому друге око працює з подвійним навантаженням і це призводить до того, що хвороба стрімко прогресує. На жаль, у таких ситуаціях послаблення зору людина відчуває лише тоді, коли вражені вже обидва ока...», – розповідає лікар. Пацієнтам з цукровим діабетом та артеріальною гіпертензією рекомендують проходити огляд офтальмолога двічі на рік, щоби завчасу виявити ускладнення і не допустити втрату зору.

Світовий досвід

На сьогодні у відділенні мікрохірургії ока лікують різні захворювання на найсучаснішому обладнанні світових виробників. Зокрема, оперують катаракту, глаукому, відшарування, розриви сітківки, хвороби придатків ока, лікують усі види травм. Також проводять консервативне лікування запальних та дегенеративних захворювань. Крім того, тут цілодобово працює єдина в області ургентна служба.

Методику інтравітреальних ін’єкцій фахівці лікарні застосовують з 2014 року. Якщо на початку лише двоє офтальмологів володіли цим методом лікування, то на сьогодні його освоїли більшість лікарів відділення.

Зауважимо, що лікарі відділення є постійними учасниками всеукраїнських конференцій, міжнародних симпозіумів, на яких дізнаються про останні досягнення світової науки та обмінюються досвідом зі своїми колегами. «Сучасний світ розвивається доволі стрімко, – говорить Сергій Вершинін. – І забезпечити якісне лікування можливо за умови постійного вдосконалення». Так, позаминулого року лікар був учасником програми дослідження та лікування хвороб сітківки, що проходила у Відні, минулоріч брав участь у з’їзді Європейської асоціації катарактальних та рефракційних хірургів, що проходив у Парижі.

Своїми знаннями та навичками лікарі діляться і з майбутніми лікарями. На базі відділення перший практичний досвід здобувають інтерни. За словами Вершиніна, вони повністю залучені у лікувальний процес: від збору анамнезу, встановлення діагнозу і до виконання лікарських призначень. Також вони асистують на операціях та беруть післяопераційний супровід. Майбутні офтальмологи проходять навчання на всіх етапах: від робочих п’ятихвилинок аж до складних маніпуляцій. «Вони за крок до професії, тому повинні вміти діагностувати та лікувати будь-які захворювання, які зустрінуть у своїй практиці», – резюмує лікар.

Довідково:

Вперше процедуру введення ліків всередину ока провели ще в 1911році. Тоді вводили повітря з метою «притискання» відшарованої сітківки. В середині 1940-х методику використовували для введення антибіотиків при ендофтальмітах, тобто гнійному запаленні ока.


Сьогодні у світі щорічно виконують понад 10 млн. інтравітреальних ін’єкцій, що дає змогу для 40-60% пацієнтів попередити втрату зору.

(095) 303-42-42

Моб. номер Vodafone

(097) 303-42-42

Моб. номер Kyivstar

103

безкоштовно зі стаціонарних та мобільних

Івано-Франківськ, вул. Федьковича, 91

Адреса лікарні

logo

КОНТАКТИ

(095) 303-42-42

Моб. номер Vodafone

(097) 303-42-42

Моб. номер Kyivstar

103

безкоштовно зі стаціонарних та мобільних

Івано-Франківськ,
вул. Федьковича, 91

Адреса лікарні

© 2023 КНП ОКЛ

МЕНЮ