Спеціальні можливості

Новини

Неділя, 18 жовтня 2020 19:20

Хворобу здолає оптиміст

ВООЗ визнала стрес хворобою XXI століття. Лікарі обласної клінічної лікарні мають чимало історій на підтвердження взаємозв'язку між психічним і фізичним здоров' ям та не заперечують тезу про те, що всі хвороби від нервів. То як тримати баланс і де шукати порятунку, якщо болить не лише тіло...

Близько до серця

Все в організмі взаємопов'язано і щоби випередити появу недуги фахівці рекомендують прислухатися не лише до сигналів тіла, але й душі. Зрештою, варто пам'ятати, що психічне здоров'я – це не лише відсутність захворювань, але й змога жити у згоді з собою та навколишнім світом. Психологиня обласної клінічної лікарні Тетяна Колесник пояснює взаємодію між психологічною службою закладу та роботою різних відділень: «В умовах клініки надаємо психологічні консультації, здійснюємо психологічний супровід пацієнта, а паралельно лікар призначає медикаментозне лікування. Якщо людина приймає рішення зайнятися своєю психоемоційною сферою ґрунтовніше, вона може прийти на психотерапію». За словами психологині, дедалі частіше пацієнти розуміють важливість психологічного супроводу, проте більшість направлень наразі від імунологів, алергологів, неврологів, гастроентолорогів, кардіологів.

«Медицина – не всесильна. Якщо організм має запас сил і резерви для боротьби з хворобою, то недугу можна здолати, – говорить кардіолог Юрій Курилець. – Проте велике значення має налаштування на життя...». Лікар розповідає, що до нього приходить чимало пацієнтів, які скаржаться на біль в ділянці серця, проте після обстежень лікарі не виявляють ознак недуги. Курилець пояснює, що часто тут спрацьовує навіювання, яким людина вирішила «ускладнити» собі життя. Мовляв, були такі проблеми в моїх предків, а отже є і в мене. «Таких пацієнтів немало. Зокрема, серед молоді», – зазначає лікар. Щоби мати здорове серце Курилець радить дбати про організм в цілому й аналізувати свої думки та переживання, адже частина з них можуть мати хибне підґрунтя.

Втеча у хворобу

Алерголог Маріанна Деркач говорить про чималий вплив на здоров’я людини стосунків у сім’ї. «Всі хвороби пов’язані із зовнішніми факторами, як зі стресами, так і з побутом. «Коли збираємо анаманез у пацієнтів з бронхіальною астмою, часто спостерігаємо негаразди у їхніх родинах, внутрішній біль, який вони не завжди можуть висловити, – розповідає алергологиня. – Кропив’янка теж часто пов’язана зі стресовими факторами. Такі хронічні рецидивуючі захворювання як герпевірусні інфекції чи інші імунодефіцитні порушення, – це взагалі часті історії наших пацієнтів». Більшість таких пацієнтів лікарка скеровує до психоневролога. Каже, що така співпраця дає позитивні результати. «Якщо людині вдасться відпустити ситуацію, то хвороба може відступити без медикаментозних заходів чи інших зусиль», – зазначає лікарка.

Маріанна Деркач пригадує непросту історію молодої жінки, яка поступала із частими загостреннями бронхіальної астми. «В її випадку було домашнє насильство і ці приступи були зумовлені потребою почуватися в безпеці», – пояснює лікарка. Каже, від початку пандемії ця жінка вже не зверталася у відділення, і так би хотілося, щоби не через обмеження у госпіталізації, а тому, що все налагодилось і вже немає потреби втікати у хворобу...

«Cтрах, невизначеність та незрозумілість ситуації часто стає причиною неврологічних захворювань. Нервове перенавантаження призводить до швидкої втомлюваності, зниження працездатності і депресії, – говорить завідувачка відділення цереброваскулярної патології Галина Хлібейчук. – Згодом з’являється підвищений артеріальний тиск, наслідками якого є минаючі розлади кровообігу мозку чи навіть інсульт. Можливі серцево-судинні захворювання, стресовий діабет, інші ускладнення».

Своїх пацієнтів лікарка запитує: «Як часто ви відчуваєте перевтому на роботі, чи задоволені стосунками у колективі, який у вас сон?». «Коли людина не виспана, її працездатність знижується, – пояснює Хлібейчук. – А за головним болем часто маскується багато хвороб.».

Лікарка зауважує, що у зв’язку з війною та пандемією суспільство сьогодні перебуває у хронічному стресі, і що саме тому допомога психологів як ніколи на часі. «Щоби нормалізувати нервову систему призначаємо снодійні, – говорить Галина Хлібейчук. – Якщо не допомагає психотерапія, доводиться призначати антидепресанти. Люди дійсно налякані подіями, пов’язаними з ковідом...».

При порушеннях психічного здоров’я лікарі рекомендують звертатися за професійною допомогою, щоби тримати баланс і не допускати хвороб. Психологи радять навчитися розпізнавати ознаки погіршення психічного здоров'я та не зволікати зі зверненнями. Кажуть, увага до свого організму в умовах пандемії – понад усе. І оскільки вже всі навчилися ретельно мити руки, то варто переходити до системної психогігієни. І пам’ятати, що стрес погіршує функціонування імунної системи, а вибір харчування дуже впливає на стан справ всього організму.

Підтримка поруч

Понад 20 років в лікарні діє капеланська служба. З пацієнтами спілкуються священики. «Духовна стабільність людини однозначно помічна у справах подолання хвороби, проте головне наше завдання – бути поряд і надати хворому відчуття підтримки, – говорить отець Орест Путько. – Ми в жодному разі не нав'язуємо пацієнтам якихось світоглядних орієнтирів, не повчаємо, не заманюємо до своєї конфесії. І найголовніше, що людина відкривається до розмови, бо саме так відбувається вербальне очищення душі та навіть звільнення тіла від болю».

Як стверджує капелан, психологічна рівновага важлива, бо з людиною відбувається те, про що вона думає. «Навколо може бути багато порад, але треба мати силу їх прийняти, – каже отець Орест. – Якщо людина опускає руки і думає, що далі буде гірше, то так і станеться. Якщо людина не здається, то вона знаходить сили боротися. Хвороба перемагає тоді, коли людина припиняє боротися». У будь- якому разі, каже священик, євангельський принцип працює: «Шукайте – і знайдете, стукайте – і відчинять вам, просіть – і дасться вам. А внутрішні резерви кожного незбагненні...».

(095) 303-42-42

Моб. номер Vodafone

(097) 303-42-42

Моб. номер Kyivstar

103

безкоштовно зі стаціонарних та мобільних

Івано-Франківськ, вул. Федьковича, 91

Адреса лікарні

logo

КОНТАКТИ

(095) 303-42-42

Моб. номер Vodafone

(097) 303-42-42

Моб. номер Kyivstar

103

безкоштовно зі стаціонарних та мобільних

Івано-Франківськ,
вул. Федьковича, 91

Адреса лікарні

© 2023 КНП ОКЛ

МЕНЮ